Przełamywanie lodów
Dodane przez bartez dnia 02/28/2011
Dwunastu animatorów pracujących w ramach projektu „Lepsze jutro” jest już po pierwszych spotkaniach z osobami niepełnoprawnymi i ich opiekunami. Każdy animator odwiedził w domach piątkę swoich podopiecznych. Pierwsze wrażenia są skrajnie różne. Zdarzyła się sytuacja w której animatorka musiała dłuższy czas przekonywać, że przyszła jako przyjaciel, a nie osoba która chce szpiegować i zbierać informacje na niekorzyść chorych. Miała kłopoty nawet z wejściem do domu, początkowo zza ogrodzenia pokazywała identyfikator, ostatecznie udało ¬jej się wejść, przedstawić i poznać swoją podopieczną.
Inna animatorka z kolei spędziła na rozmowie kilka godzin. Rodzina osoby niepełnosprawnej dosłownie nie chciała jej wypuścić. To była bardzo miła wizyta, animatorka ocenia, że i osoba niepełnosprawna i jej opiekunowie potrzebują kontaktu z innymi ludźmi. Jeszcze w innej sytuacji okazało się, że osoba chora prawie nie mówi. Można się z nią kontaktować tylko za pośrednictwem opiekuna, który rozumie jej specyficzny język.
Według większości animatorów najbardziej charakterystyczne dla otoczenia osób niepełnosprawnych jest zamykanie się przed światem. Zazwyczaj nie mówią nawet dzień dobry sąsiadom. Rodziny wstydzą się tego, że choroba psychiczna dotknęła właśnie ich, odsuwają się od lokalnej społeczności, izolują się, mają poczucie, że są gorsi.
Tu otwiera się pole do popisu dla animatorów. Każdy z nich wykonał pierwszy krok, pokazał, że osoby niepełnoprawne psychicznie są ważne, ważne są ich rodziny, ich problemy. Życzliwe zainteresowanie i chęć wysłuchania pomogły przełamać pierwsze lody.