Integracja wyjazdowa
Dodane przez bartez dnia 09/26/2011
Projekt „Lepsze jutro” oferuje osobom niepełnosprawnym pomocną dłoń- to dłonie animatorów lokalnych, którzy dosłownie wyciągają uczestników projektu z domu. Proponował też bardzo przydatne szkolenia i warsztaty, które między innymi: pomagały w poznaniu samego siebie, uczyły jak oceniać swoją sytuację, jak radzić sobie z agresją. No i na koniec ofert projekt proponuje rozrywkę.
W czasie trwania projektu uczestnicy mieli wiele okazji do wyjazdów integracyjnych, do zwiedzania ciekawych i pięknych miejsc. Były też niezapomniane wyjazdy do teatru i kina. Intensywny okres wjazdowy właśnie się kończy, co oczywiście jest związane z kalendarzem i porami roku. Dlatego to dobry moment, żeby podsumować wiosenno- letni czas grupowych wyjazdów.
Pierwsze wyjazdy zaczęły się wczesną wiosną. W kwietniu 2011 pracownicy projektu zorganizowali dwa wyjazdy do Teatru Powszechnego do Radomia. 48 osób obejrzało spektakl „ Siostrunie, a 45 przedstawienie „ Carmen Latina”.
W maju 54 osoby pojechały do popularnego Bałtowa, gdzie jest słynny Jura Park z postaciami prehistorycznych dinozaurów. Uczestnicy przejechali kolejką po parku, zwiedzili muzeum, a na końcu czekały atrakcje Parku Rozrywki.
Taki sam wyjazd dla kolejnej grupy 54 osób odbył się w czerwcu. Również w czerwcu 53 osoby wzięły udział w wyjeździe trasą Warszawa- Wilanów. W Warszawie na trasie zwiedzania nie mogło zabraknąć Zamku Królewskiego, z arkadami i ogrodami. Puntem żelaznym zwiedzania stolicy jest też spacer po Starym Mieście i oglądanie Warszawy z góry, z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. W Wilanowie uczestnicy projektu „Lepsze jutro” obejrzeli pałac, spacerowali po ogrodach, zajrzeli też do słynnej wilanowskiej oranżerii.
W lipcu 54 osoby uczestniczyły w wyjeździe do Warszawy z długimi odwiedzinami w Łazienkach. Uczestnicy obejrzeli Pałac na Wyspie, Starą Pomarańczarnię, a podczas spaceru zawędrowali pod pomnik Fryderyka Chopina.
W sierpniu 50 osób pojechało w najdłuższą trasę- na wycieczkę do Janowca i Kazimierza Dolnego. Ruiny zamku w Janowcu i skansen, to był początek przyjemnych wrażeń. Później lśniąca w słońcu Wisła przywitała uczestników w Kazimierzu, perle polskiego renesansu. Tutaj do zwiedzania był rynek, kościół Farny, Muzeum Złotnictwa. Wszystko interesujące i piękne. Ale największą atrakcją wyjazdu był godzinny, relaksujący rejs statkiem po Wiśle.
W identyczną trasę we wrześniu ruszyło kolejnych 54 uczestników projektu. We wrześniu udało się też zorganizować jeszcze dwa wyjazdy do kina w Jankach. Na obydwie projekcje wyjechały autokary wypełnione do ostatniego siedzenia, po 54 osoby.
Wszystkie wyjazdy, obcowanie z piękną architekturą, z naturą, wesołe filmy i spektakle to były najlepsze chwile tego roku dla wielu uczestników projektu. Chociaż przez krótki czas oderwali się od codziennych kłopotów i zmagania z chorobami, poczuli się po prostu szczęśliwi.